סיורים בצפון | הבה נגלילה - טיולים בגליל וטיולי משפחות | טיול אל עצי הגליל.

עצים, אנשים ומה שביניהם

עצים, אנשים ומה שביניהם 


 

נצא אל מסע רומנטי בגליל, מסע של חזרה בזמן, במקום ובהוויה. נצא לדרך על מנת לחזות בעצים אשר צופים בנו האנשים ובסיפורנו כבר מאות שנים, על מנת לספר את סיפורם ולנסות להתחבר אל מאות שנות החיים שלהם ומה שהם אוצרים בתוכם. 

 

נצא בבוקר אל עבר הגליל העליון המערבי. את סיורנו נתחיל בתוך סמטאות כפר, שם דחוק בין חצרות נמצא עץ השיזף אולי הגדול במדינת ישראל, מצל על קברו של שיח'. נספר את סיפורו של העץ הקדוש והכפר שמסביב ונתהה מדוע לא משתמשים האנשים בענפי העץ הנופלים ומי לקה בליבו בעקבות פגיעה בעץ. נמשיך אל מקום קרוב בנוף אך רחוק לחלוטין במהות. ניכנס אל "בית הגנרל" שבו זוג ברושים מהגבוהים שישנם בכלל. מי היה הגנרל, לאיזו דת השתייכה אשתו ומי הוא הפרסי הקדוש שאכלס את הבית ומאמיניו עדיין באים אליו? על כל אלה יענו הברושים בתרגומנו. במסענו נמשיך לעבר כפר נטוש, נצפה בעץ הפיקוס הגדול ביותר בארץ, אולי אף במזרח התיכון. נספר על הכפר שמסביב , נספר על אבותינו (אמא שלי ממש) שישבו את האזור , על הנביא אלח'אדר ועל הנרי בייקר טריסטראם שפקד את הכפר והעץ כבר ב-1863. נמשיך ברכבינו דרום מזרחה אל עבר גבעת חומצין, שם נפגוש בעץ חרוב ענק, 50 איש יכיל תחת צילו. 

 

מי הוא הרב אשר מוסר לנו את מסר האנושיות וההמשכיות בעזרת החרוב, מה מודדים עם גלעיניו ומי אוכל את פירותיו, כל אלה ועוד בצילו של הענק (ענקית במקרה זה) הפורה. כמו כן נטפס קלות ונמצא שריד ענק לימי עבר, עת קברו הפיניקים את מתיהם על גבעה זו. מחומצין נמשיך דרומה אל עבר גוש הכפרים הדרוזים, נטפס בדרך גלילית מדהימה, פותחת נוף ועוצרת נשימה עד שנגיע בהליכה קלילה אל חורשת פיניונס קטנה. מה הם פיניונס, מי נטע אותם, מדוע יש בליטה דומה מעברו השני של ואדי מג'נונה ומי קבור מתחת לעצים? ננסה לברר זאת יחד עם הפיניונס. לסיום נעלה אל צוק הנשרים, שם יחכו לנו כפי שהם מחכים כבר מאות שנים עצי הזית. שיר קטן, הסבר על העברית וקשריה לעץ (לום, ג'יפה, עבודת פרך ועוד) נוף מרהיב שמשקיף לעבר ה... לא נגלה, ואם יתמזל מזלנו נפגוש יחמור או בז צוקים.כאן יסתיים מסענו שלנו , אך העצים, אם רק ניתן להם ימשיכו לצבור שנים, סיפורים ואנשים. 

 

ציוד: נעלי הליכה נוחות, כובע, שני ליטר מים לאדם, מצב רוח טוב ושווה משקפת. 

 

כי האדם עץ השדה 

 

גדעון סגלי ואורן שוורץ 

צוות "הבה נגלילה"