סיורים בצפון | הבה נגלילה - טיולים בגליל וטיולי משפחות | טיולים במושבות העלייה הראשונה

טיולים במושבות העלייה הראשונה

"היו אלו אנשי המושבות אשר בגופם פתחו את השער לחלוצים האחרים...".

בואו ניסע בעקבות הזמן האבוד, בשבילי ההיסטוריה הציונית, אל מחוזות ההתחלה, אל סיפורי הראשונים. בואו נטייל במושבות חלוצי העלייה הראשונה, ראשונים להגשים בגופם את חזון הציונות הנרקמת בארץ ישראל.

נסייר ברחובות הראשונים, ליד בתי המייסדים ונטה את אוזננו, נפקח את עינינו וליבנו אל המצוקות, הכישלונות וההצלחות שהם חוו. נראה את השרידים הפיזיים שהשאירו אחריהם, מרצפות, בתי כנסת, בתים, אורוות, ונעלה על נס את היכולות שלהם להתעקש, להתמיד ולהצליח.

נחיה את סיפורי הגבורה, האהבה, החקלאות והמאבקים שהיו מנת חלקם. כל טיול ילווה בסיפורים רבים לצד עובדות נכונות, בקריאת מכתביהם , בשירה ובדמויות מומחזות מהווי חייהם.

במושבה ראש פינה נלך ברחוב הראשונים ונספר על העברית המצחיקה של אפשטיין ו-וילקומיץ, על המלון של אלתר שוורץ הסבא של יגאל אלון, על חיסוני החמור של ד"ר מר ועל תקרת בית הכנסת וקישורה לנהרות רומניה.

נסתובב ברחוב הנדיב והמייסדים של המושבה זיכרון יעקב, נעבור ליד בית אהרונסון, הבריכה, בית הכנסת וכן האחוזה המדהימה של הזוג הציוני לבית לנגה אשר הוא וקרובי משפחתו ממשיכים להשפיע עלינו עד היום במשפט ובעיתונות.

למי כתב אבשלום פיינברג את השיר "אלף נשיקות"? על מה היה הסכסוך הרפורמי הראשון הארץ ישראל? ואיך קשורים ועדת אגרנט, תלמה ילין ואורי שביט למושבה?

נשוטט ברחובה הראשי של המושבה מטולה. נעבור ליד המעיין הנפלא הזורם עד היום, ליד הבתים הראשונים, בניין המועצה (הוא בית הפקידות), בית לישנסקי ובית אבידן.

איך קשור המשורר זוכה פרס ישראל לוין קיפניס למושבה? מי טבע את המונח ניל"י ומתי? איך קשורים קרב תל חי וקרב חולדה למושבה? מי ייצר את החברה להגנת הטבע הראשונה בארץ ישראל? ומה עושה כאן אהוד יערי?

הטיולים השונים במושבות השונות יספקו תשובות מפתיעות לשאלות אלו ועוד רבות אחרות.

טיול-סיפור דרך המושבות עם דמויות מומחזות ועם עובדות העולות על כל סיפור, הוא קודם כל חוויה מרתקת ובנוסף הוא לזכרם וכבודם של החלוצים מקימי המושבות, אנשי העלייה הראשונה.